Noc Muzeów 2019

Trzy pociągi: ze Szczecina, Kołobrzegu i z gminy Rewal przywiozły uczestników imprezy Nocny Pociąg do Muzeum, która już po raz czwarty odbyła się w przestrzeni Wystawy Nadmorskich Kolei Dojazdowych oraz zaplecza Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Wydarzenie zorganizowane zostało w sobotę, 18 maja 2019 r. w ramach 14. Europejskiej Nocy Muzeów przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, Nadmorską Kolej Wąskotorową oraz Gryficki Dom Kultury.

Konkurs plastyczny

W piątek, 7 grudnia 2018 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Rewalu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu plastycznego "Nasza Ciuchcia". W ceremonii wzięli udział: Wójt gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski, Prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Janusz Cetera oraz Hanna Nowak - kierownik pionu techniczno-ekonomicznego.

Jury miało niełatwe zadanie, bowiem do konkursu, którego celem była popularyzacja wiedzy o atrakcjach regionu oraz zachęcenie dzieci do aktywności twórczej, zgłoszonych zostało aż 169 prac uczniów ze szkół podstawowych w Gryficach, Karnicach, Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali zdobywcy pierwszych 3 miejsc w dwóch grupach wiekowych oraz dodatkowo autorzy 20 wyróżnionych prac. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów słodki upominek.

Wrzesień 1939 r. we Lwowie - rekonstrukcja

Tłumy widzów przyglądały się rekonstrukcji wydarzeń, które miały miejsce we Lwowie we wrześniu 1939 r. Imprezę z okazji Dnia Sybiraka, zorganizowało gryfickie Koło Związku Sybiraków. W inscenizacji na dworcu wąskotorowym w Gryficach udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Cz. Miłosza w Gryficach oraz nasza wąskotorówka.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiej impresji filmowej, zmontowanej przez pana Łukasza Mozolewskiego z Amigo Film Foto - zobacz film

 

Festyn patriotyczny w Niechorzu

Inscenizacją przybycia Marszałka Piłsudskiego do Warszawy rozpoczął się na dworcu wąskotorowym w Niechorzu festyn patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W festynie wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz", działającej przy Klubie Garnizonowym w Trzebiatowie. Inscenizacji na dworcu przyglądał się tłum turystów, który następnie wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przemaszerował do miejsca imprezy. W programie festynu zaprezentowano stroje polskich wojsk z różnych epok, odbył się pokaz ładowania i wystrzału z działa i z muszkietów. Jak na każdym pikniku patriotycznym nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni wojskowych. Organizator nie zapomniał również o atrakcjach dla dzieci i ich rodziców: było malowanie buziek, zamek- zjeżdżalnia, koło fortuny i strzelnica, w której tatusiowie mogli zmierzyć się ze swymi pociechami w celności strzelania do tarczy. O godzinie 19 na scenie pojawił się zespół The Nierobbers, który w półtoragodzinnym recitalu zaprezentował się w standardach piosenki żeglarskiej oraz we własnych, autorskich kompozycjach.

Szalony Konduktor

Animacje dla dzieci w kolejce wąskotorowej są zawsze miłym dodatkiem do podróży i od lat spotykają się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony najmłodszych pasażerów, jak i ich rodziców. Wspólne śpiewanie piosenek, gry sprawnościowe, puszczanie baniek mydlanych oraz iluzja stolikowa z elementami iluzji scenicznej - na to zawsze mogą liczyć nasi milusińscy.