Warszawa w Przededniu Powstania

31 lipca 2106 r.

Dworce Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

START: godz. 14:00

W niedzielę, 31 lipca2016 r., w przeddzień 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza na dworce kolejowe w gminie Rewal do wzięcia udziału w niecodziennej rekonstrukcji historycznej.

W tym dniu dworce nadmorskiej wąskotorówki zamienią się na chwilę w warszawskie zaułki i ulice, patrolowane przez niemieckich okupantów. Pojawią się też riksze, uliczni handlarze i warszawscy powstańcy w strojach z epoki. Będzie można poczuć nastrój żyjącej Warszawy w przeddzień jednego z największych, a jednocześnie najbardziej krwawych zrywów narodowych w najnowszej historii Polski. Moment kulminacyjny nastąpi o godz. 17:00 na dworcu w Rewalu, kiedy to syrena da sygnał do rozbrajania niemieckich żandarmów i rozpoczęcia powstania, a nasze myśli pobiegną ku sześćdziesięciu trzem dniom krwawych i tragicznych walk.

W inscenizacji weźmie udział Grupa Rekonstrukcji Historycznych 14. Pułku Piechoty i Armii WP "Nałęcz" z Trzebiatowa pod dowództwem Jerzego Nowaka. Początek wydarzeń na dworcach - ok. godz. 14:00.