Bluesowa Noc Muzeów

Tłumy zwiedzających odwiedziły Wystawę Nadmorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach w sobotę, 19 maja 2018 r. Impreza, zorganizowana przez Muzeum Narodowe i Nadmorską Kolej Wąskotorową odbyła się po raz trzeci w ramach 13. Europejskiej Nocy Muzeów.

Chociaż podwoje skansenu wąskotorówek oraz lokomotywownia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej udostępnione były już od godziny 18, to prawdziwe tłumy odwiedzających pojawiły się dopiero po przejeździe pociągów z Kołobrzegu i z gminy Rewal. Uczestników imprezy z dworca kolejowego w rytmie werbli przeprowadziła Orkiestra Dęta Red Swing Low z Gryfickiego Domu Kultury, która, po przybyciu do skansenu zaprezentowała się w kilku standardach muzycznych, zręcznie zaaranżowanych na instrumenty dęte.

Jako następny na scenie pojawił się zespół Bastek Band z Kamienia Pomorskiego, który umilał zwiedzanie eksponatów kolejowych przy dźwiękach muzyki pop. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zaplecze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie można było zobaczyć nie tylko elementy taboru kolejowego, ale również obejrzeć sprzęt, wykorzystywany na co dzień przy serwisie wąskotorówki. Jak co roku hitem imprezy okazały się przejażdżki ręczną drezyną ręczną, a po zmroku iluminacja świetlna, która w niesamowity sposób podkreśliła piękno zabytkowych parowozów i kultowych pojazdów, wykorzystywanych przed laty przez Gryfickie Koleje Dojazdowe.

Tuż po godz. 21 na scenie pojawił się szczeciński zespół After Blues, w składzie: Leszek Piłat (bas, perkusja, śpiew) i Waldemar Baranowski (gitara, perkusja, śpiew) - duet z brzmieniem kilkuosobowego zespołu. Panowie, oprócz tego, że grają na gitarach i śpiewają, obsługują jednocześnie instrumenty perkusyjne, uzyskując w ten sposób pełne bluesowe brzmienie. Zespół wystąpił w recitalu, złożonym z własnych kompozycji oraz w coverach znanych bluesowych standardów, perfekcyjnie wpisujących się w magiczną atmosferę gryfickiego skansenu. Występ zespołu uświetnił gość specjalny - Barbara Włodarczyk, która oczarowała publiczność własnymi interpretacjami znanych przebojów Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy i zespołu Brekout.