Święto Niepodległości na dworcu w Rewalu

Inscenizacją przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy rozpoczął się piknik patriotyczny, zorganizowany na dworcu w Rewalu w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W rekonstrukcji historycznego wydarzenia z 10 listopada 1918 roku wzięła udział nadmorska wąskotorówka oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa.

Zanim jednak pociąg z brygadierem Piłsudskim pojawił się na rewalskiej stacji, oficjalne rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości miało miejsce w Rewalskim kościele parafialnym, gdzie odbyła się msza św. z w intencji ojczyzny. Po mszy, z repertuarem, złożonym z pieśni patriotycznych wystąpił chór Amber Singers, a następnie orszak uczestników pikniku przemaszerował na rewalski dworzec wąskotorowy.

Imprezę otworzył Prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Janusz Cetera, który powitał uczestników i gości honorowych: Posła na Sejm RP - Artura Łąckiego, Starostę Powiatu Gryfickiego - Ryszarda Chmielowicza, Radnego Powiatu Gryfickiego - Łukasza Czyrnego oraz Wójta Gminy Rewal- Konstantego Tomasza Oświęcimskiego.

Program artystyczny rozpoczął się od wjazdu pociągu z Piłsudskim, w którego postać wcielił się szef grupy rekonstrukcyjnej - Jerzy Nowak. Inscenizację uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płotów, która odegrała Marsz Pierwszej Brygady i inne standardy muzyki marszowej. W momencie kulminacyjnym odbyła się ceremonia ładowania działa zakończona salwą niepodległościową.

W dalszej części pikniku goście mogli obejrzeć wystawę okolicznościową, przygotowaną przez Muzeum Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, zrobić sobie zdjęcia z postaciami w strojach historycznych i spróbować smakołyków, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich ze Śliwina i Pustkowa oraz rewalską radę sołecką. Piknikowe menu było urozmaicone i trafiło w gusta biesiadników. Można było skosztować domowych placków i pierogów, kiełbasek z grilla oraz pysznych ciast z własnego wypieku, wśród których prawdziwą furorę zrobiły Śliwińskie Rogale. Ogromną popularnością cieszyła się również pyszna, świetnie pasująca do sezonu jesiennego zupa dyniowa. Całość dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i zabawa przy muzyce biesiadnej na żywo.

W trakcie Rewalskiego Weekendu Niepodległości można było skorzystać z przejażdżek koleją wąskotorową w promocyjnych cenach.

Kolejna okazja do zorganizowania wycieczki po wąskich torach i zabawy na rewalskim dworcu już niebawem, tj. w Mikołajki, 7 grudnia 2019 r.

Serdecznie zapraszamy.