W majowy weekend wrcamy na tory.

Dobiega końca rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej - jednego z największych projektów inwestycyjnych w gminie Rewal. W weekend majowy wyruszy po raz pierwszy w tym roku świeżo wyremontowana kolej wąskotorowa, by wozić turystów po nadmorskich okolicach.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa Gminy Rewal to jedna z 3 czynnych, publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Obecny wygląd Nadmorska Kolej Wąskotorowa zawdzięcza rewitalizacji - jednemu z największych projektów inwestycyjnych gminy Rewal ostatnich kilkunastu lat. Odnowiony tabor otrzymał nowy kolor, a wnętrza wagonów stały się bardziej komfortowe i eleganckie. Wagony dostosowane zostały do współczesnych standardów - ogrzewanie i nowoczesne toalety zapewnią turystom podróż w komfortowych warunkach. W wagonach zainstalowano ekrany LED, które będą pełniły rolę informacyjną i reklamową.

W ramach rewitalizacji, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i dotacji z funduszy unijnych przeprowadzono też kapitalny remont infrastruktury kolejowej, obejmujący renowację i przebudowę dworców kolejowych w Rewalu i Pogorzelicy, zbudowano 3 nowe stacje: w Niechorzu (na wysokości latarni morskiej) oraz w Trzęsaczu i Śliwinie. Ponadto wykonano modernizację linii kolejowej na trasie Trzęsacz – Pogorzelica, o łącznej długości 10 km.

1 maja rozpoczyna się nowy sezon przewozowy, wraz z którym otwiera sie kolejna karta w historii nadmorskiej wąskotorówki. Składy ciągnięte będą regularnie według nowego rozkładu jazdy lokomotywami spalinowymi Lxd2 i wagonami motorowymi MBX. Lokomotywa parowa Px-48 została przekazana do naprawy głównej w wakacje br. nie będzie kursować.

Wąskotorówka kursować będzie od 1 maja do 30 września na trasie między Gryficami i Pogorzelicą, łącząc ze sobą 14 stacji położonych w 3 gminach Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Zabytkowy skład wyjeżdżać będzie codziennie o 8:40 z zajezdni w Gryficach, by po dotarciu do gminy Rewal kursować wahadłowo pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Po pięciu pętlach wąskotorówka wracać będzie ostatnim kursem do Gryfic.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna podróż wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów. Na trasie wąskotorówki znajduje sie wiele zabytków architektonicznych, takich jak latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zabytkowy kościół neogotycki oraz zespół pałacowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, czy dworska rezydencja z końca XVIII w. w Rybokartach.

Podróżując Nadmorską Koleją Wąskotorową po gminie Rewal można również dotrzeć do wielu lokalnych atrakcji turystycznych, które w momencie załamania pogody stanowić mogą znakomitą alternatywę spędzenia wakacji. Wśród nich są Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, Park Linowy w Pogorzelicy, Park Wieloryba w Rewalu, czy nowoczesne Muzeum Multimedialne na Klifie w Trzęsaczu. Dzięki współpracy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z miejscowymi parkami atrakcji, kupując bilet na przejazd koleją będzie można skorzystać z rabatów, a zaliczając wszystkie 4 atrakcje otrzymać dodatkowo 50-procentowy upust na kolejny przejazd wąskotorówką (zobacz regulamin promocji ).