Święto Wojska Polskiego 2024

Tłumy turystów uczestniczyły w czwartkowe popołudnie w Pikniku Patriotycznym, zorganizowanym na terenie zabytkowego dworca kolejowego w Pogorzelicy z okazji Święta Wojska Polskiego. Organizatorami imprezy była Gmina Rewal oraz spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Stało się już tradycją, że 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego dworzec kolejowy w Pogorzelicy zamienia się w wielki plac piknikowy, przyciągając nie tylko pasażerów nadmorskiej wąskotorówki, ale wszystkich tych, którzy cenią wartości patriotyczne i razem z żołnierzami chcą celebrować ich święto. W tym roku program imprezy był wyjątkowo bogaty, ponieważ na pikniku pojawiły się aż 4 jednostki wojskowe oraz grupa rekonstruktorów historycznych. Imprezę rozpoczęły pani Dominika Chodziutko- zastępca Wójta Gminy Rewal i pani Edyta Sobolak – Prezes Nadmorskiej kolei Wąskotorowej, które w imieniu organizatorów złożyły żołnierzom życzenia z okazji ich święta oraz powitały uczestników pikniku.

Następnie Paweł Pawłowski, pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego przedstawił żołnierzy, których jednostki wojskowe wystawiły swoje stoiska promocyjno- edukacyjne. W prezentacji na pikniku w Pogorzelicy udział wzięły: 36. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 3. batalion zmechanizowany im. Legii Akademickiej z Trzebiatowa, 142. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji ze Świnoujścia. Odwiedzający stoiska ekspozycyjne goście mogli zapoznać się z bronią i wyposażeniem jednostek, bazujących w najbliższym sąsiedztwie Gminy Rewal, a także dowiedzieć się o tradycjach i specyfice służby wojskowej w poszczególnych formacjach wojskowych.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na pikniku w Pogorzelicy nie mogło zabraknąć Józefa Piłsudskiego i jego legionistów z Grypy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, działającej przy Klubie Wojskowym 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie. Marszałek, w którego rolę wcielił się Jerzy Nowak przedstawił uczestnikom pikniku tło historyczne i opowiedział o historii Bitwy Warszawskiej w 1920 r., na pamiątkę której obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego.

W programie czwartkowej imprezy nie zabrakło też typowych piknikowych akcentów. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był zespół GEBO Quartett, który akompaniował uczestnikom biesiady przy wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i popularnych piosenek biesiadnych. Uczestnicy biesiady mieli też możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w quizie o Wojsku Polskim, postrzelać do celu w zaimprowizowanej strzelnicy, upiec sobie kiełbaski w ognisku lub skorzystać z usług piknikowego grilla. Na zakończenie imprezy wystąpił zespołu GEBO Quartett. Zespół w składzie: Adam Vogelsinger (skrzypce), Łukasz Nowakowski (akordeon), Michał Cholka (akordeon) i Olga Kowalczuk- Tsytsyk (piano) zaprezentował się w recitalu, złożonym z własnych aranżacji znanych polskich i ukraińskich utworów muzyki klasycznej, folkowej i klezmerskiej. Piękna muzyka, wykonana przez utalentowanych artystów na dwa akordeony, skrzypce i pianino w blasku zachodzącego słońca przeniosła publiczność na chwilę w świat niezwykłych wrażeń estetycznych.

Organizatorzy Pikniku Patriotycznego w Pogorzelicy dziękują za pomoc i wsparcie partnerom wydarzenia: pani Sołtys Izabeli Kogut i Radzie Sołeckiej Pogorzelicy, panu Krzysztofowi Brozio wraz z ekipą Motylarni w Niechorzu, Wodociągom Rewal oraz Jurkowi Nowakowi i Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa.

Specjalne podziękowania za udział w imprezie oraz życzenia pomyślności w służbie Ojczyźnie dla dowódców i żołnierzy z 36. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 3. batalionu zmechanizowanego im. Legii Akademickiej z Trzebiatowa, 142. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu.