Szalony Konduktor

Animacje dla dzieci w kolejce wąskotorowej są zawsze miłym dodatkiem do podróży i od lat spotykają się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony najmłodszych pasażerów, jak i ich rodziców. Wspólne śpiewanie piosenek, gry sprawnościowe, puszczanie baniek mydlanych oraz iluzja stolikowa z elementami iluzji scenicznej - na to zawsze mogą liczyć nasi milusińscy.

Sławomir na dworcu w Rewalu

Tłum fanów przywitał 18 lipca 2018 r. na dworcu wąskotorówki w Rewalu Sławomira- znanego aktora i artystę estradowego. Sławomir Zapała, w towarzystwie żony- Magdaleny Kajrowicz "Kajry" podróżował nadmorską wąskotorówką z Trzęsacza do Rewala. Podczas przejazdu, kręcony był wywiad z artystą do programu telewizyjnego. Materiał ukaże się we wrześniowym odcinku cyklu "Mapa Gwiazd", emitowanym prze telewizję muzyczną Kino Polska Muzyka. Po wjeździe na peron w Rewalu, przy dźwiękach największych przebojów Sławomira, pociąg został otoczony przez tłum fanów, którzy po cierpliwym oczekiwaniu mogli wreszcie spotkać się twarzą w twarz z popularnym piosenkarzem. Sławomir powitał fanów, rozdał autografy i zaprosił na koncert, który tego dnia wieczorem odbywał się w amfiteatrze w Rewalu.

Drogi do Niepodległości

Przy pięknej, wiosennej pogodzie odbył się w Święto Konstytucji 3. Maja piknik patriotyczny pod nazwą "Drogi do Niepodległości". Wystrzały z armaty, salwy z muszkietów i barwne stroje wojskowe sprawiły, że na dworcu w Pogorzelicy można było przez moment poczuć powiew prawdziwej historii. Nie zabrakło też wojskowej grochówki, ciast własnego wypieku i grillowych przysmaków, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez mieszkańców Pogorzelicy. 

Magiczna noc w muzeum

Już po raz drugi Wystawa Nadmorskich Koleji Wąskotorowych zmieniła swoje oblicze w świetle magicznych iluminacji. Na uczestników Nocy Muzeów 2017 w Gryficach czekało wiele atrakcji.

 

Podróż z Balladą

Ponad 300 osób bawiło się w czwartkowy wieczór, 11 sierpnia 2016 r. na dworcu w Rewalu podczas imprezy, pod nazwą Podróż z Balladą. Frekwencja na koncercie dopisała pomimo tego, że jeszcze na kwadrans przed imprezą padał deszcz, a niebo zasnute było ołowianymi chmurami, nie wróżącymi poprawy. Jednak tuż po 19 chmury rozpędził nadmorski wiatr i ku uciesze artystów i organizatorów pojawiło się słońce, a wraz z nim liczna widownia. W koncercie na dworcu wystąpili: Ewa Michrowska, która wykonała standardy polskiej muzyki popularnej w aranżacji Krzysztofa Raduły oraz zespół Cisza Jak Ta, grupa znana od lat miłośnikom poezji śpiewanej.

Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego

Wybuchy granatów hukowych i serie z karabinów maszynowych towarzyszyły rekonstrukcjom historycznym , które miały miejsce 31 lipca 2016 r. w przeddzień 72. rocznicy wybuchu Powastania Warszawskiego. W inscenizacji w Rewalu wzięło udział ponad 20 członków Grupy Rekonstrukcji Historyczntch "Nałęcz" z Trzebiatowa, która od lat owocnie współpracuje z Nadmorską Koleją Wskotorową. Akcji powstńców przyglądała sie kamera TVP Szczecin. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Dzień Dziecka z Uśmiechem

W tym roku, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka rolę kierownika pociągu w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej przejął Pan Uśmiech - oficjalna maskotka gminy Rewal. W takim dniu nie mogło zabraknąć ani uśmiechów, ani słodyczy.

Piracka przygoda

W długi weekend Bożego Ciała mało plażowa pogoda sprawiła, że nadmorska kolejka wypełniła się do ostatniego miejsca. W sobotę, na parę dni przed Międzynarodowym Dniem Dziecka pociągiem zawładnęli piraci, co najbardziej przypadło do gustu najmłodszym pasażerom wąskotorówki. Najpopularniejsze były balonikowe szpady i walka z ogromnymi bańkami.

Noc Muzeów 2016

Tego jeszcze nie było! Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach po raz pierwszy przywitała gości w nocnej iluminacji. Na imprezę uczestników dowiozły 2 pociągi - ze Szczecina kolej szerokotorowa, a z gminy Rewal - nasza nadmorska wąskotorówka. Czy warto było pojawić się tej nocy na gryfickiej wystawie? Oceńcie sami.

Podróż z Piłsudskim 2015

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego pasażerowie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej mieli okazję przenieść się na chwilę w czasy lat dwudziestych minionego stulecia. Na dworcu w Trzęsaczu do pociągu wsiadł... Marszałek Piłsudski we własnej osobie, w otoczeniu świty oficerskiej oraz adiutanta - gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W rolę Marszałka wcielił się Jerzy Nowak - szef Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz", działającej przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie.

Szantowa Wąskotorówka 2015

Około 600 osób zgromadziło się na dworcu wąskotorówki w Pogorzelicy, by bawić się przy nastrojowej muzyce w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej podczas Szantowej Wąskotorówki. Mała stacyjka, dzięki nastrojowej scenografii i perfekcyjnie wysterowanej przez pana Ryśka akustyce zamieniła się na moment w kameralną salę koncertową, z fenomenalnie reagującą, wysmakowaną publicznością. Należy tu podkreślić, że miejsce imprezy, choć niezwykłe, a można by rzec wręcz magiczne, z racji znacznego oddalenia od centrum miejscowości, nie było idealne pod względem logistycznym. Tu jednak przyszła, a raczej przyjechała z pomocą nadmorska wąskotorówka, która specjalnym kursem przywiozła do Pogorzelicy, a po koncercie rozwiozła uczestników imprezy.

Dzień Dziecka z Wąskotorówką 2015

W piątek, 29 maja 2015 r. na obiekcie Orlik w Trzęsaczu odbył się piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, zorganizowany już po raz drugi przez Nadmorską Kolej Wąskotorową Sp. z o.o. W imprezie uczestniczyło ponad 350 dzieci i opiekunów z przedszkoli i podstawówek z terenu Powiatu Gryfickiego oraz uczniów zielonych szkół. Jak zawsze przy imprezach plenerowych, organizowanych na przełomie maja i czerwca wielką niewiadomą jest pogoda, jednak w piątkowy poranek było jasne, że tym razem aura nie zawiedzie ani organizatorów, ani uczestników zabawy.

 

W zimowej scenerii

Zimowa wyprawa pociągiem retro to nie tylko sposób na niebanalne spędzenie wolnego czasu z całą rodziną, ale też wspaniała okazja do sfotografowania nadmorskich krajobrazów w śnieżnej szacie. W drugi dzień świąt, 26 grudnia 2014 r. po raz pierwszy od czasów PKP można było przejechać się nadmorską wąskotorówką w zimowej scenerii. Zimowe kursy były możliwe dzięki wyczarterowaniu pociągu przez ośrodek Sandra w Pogorzelicy, który zorganizował imprezę plenerową dla swoich gości. Wynajęcie pełnego składu na potrzeby pikniku umożliwiło również zorganizowanie kursów rozkładowych, dostępnych dla pasażerów indywidualnych. Były to historyczne, bo pierwsze zimowe kursy od czasów, kiedy to jeszcze Polskie Koleje Państwowe zarządzały nadmorską wąskotorówką. Przypomnijmy, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia Gryficka Kolej Dojazdowa kursowała codziennie według rozkładów jazdy przez cały rok, spełniając rolę regularnego środka transportu.

Dzień Dziecka z Wąskotorówką 2014

Ponad 600 dzieci i opiekunów bawiło się w Trzęsaczu na pikniku na Orliku w Trzęsaczu, zorganizowanym przez Nadmorską Kolej Wąskotorową Sp. z o.o. z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dmuchane zamki-zjeżdżalnie, trampolina, a dla odważnych - żyroskop oblegane były przez dzieciaki, a bufet nie nadążał z wydawaniem kiełbasek. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt malowania twarzy, gdzie urocza piratka przemieniała dziecięce buźki w kotki, motylki i groźnych piratów. Maluchy mogły zdobyć prawo jazdy na hulajnogę i wygrać przy tym nagrody. Pracownicy obiektów sportowych gminy Rewal prowadzili zawody sportowe, a Ewa Michrowska z Agencji Artystycznej Vivaldi wspaniale bawiła się z dziećmi w konkursach tańca i karaoke. Był też zapowiadany wcześniej występ magika. Czarodziej Redi zaskakiwał najmłodszych i ich opiekunów niesamowitymi sztuczkami ze znikającymi przedmiotami, a nawet prawdziwymi gołębiami.  Zgodnie z obietnicą organizatorów dzieciaki mogły wrócić do domów wąskotorówką.

 

100-tys. pasażer sezonu 2014

19 sierpnia 2014 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewiozła 100-tysięcznego pasażera. Bilet nr 100 000 kupił pan Stanisław Wanat z Krakowa, a nastąpiło to podczas pierwszego kursu na trasie z Trzęsacza do Rewala.Pięcioosobowa rodzina państwa Wanat, żeby przejechać się kolejką dotarła do Trzęsacza specjalnie z sąsiedniej gminy, gdzie przebywa właśnie na wczasach w Łukęcinie. 100-tysięczny pasażer i jego rodzina uhonorowani zostali symbolicznym parowozem, a cała rodzina pana Stanisława otrzymała "Złoty Bilet", uprawniający wszystkich członków rodziny do bezpłatnego podróżowania rewalską wąskotorówką do końca sezonu przewozowego 2014.

Wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

1 czerwca 2009 r. to jedna z najważniejszych dat w powojennej historii nadmorskiej wąskotorówki. W tym dniu rewalską kolejką przejechał ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński, goszczący z wizytą na polskim wybrzeżu. Prezydent podróżował wąskotorówką na trasie z Niechorza do Pogorzelicy. Na dworcu w Niechorzu Lech Kaczyński dokonał wpisu do księgi pamiątkowej po czym udał się do OWS Sandra, gdzie spotkał się na uroczystym obiedzie z przedstawicielami lokalnego biznesu. Ciekawostką jest, że ci chłopcy, widoczni na zdjęciu to również bracia bliźniacy: Jakub i Aleksander Kaczyńscy. Pięcioletni wówczas  bracia z Ostrołęki z okazji Dnia Dziecka towarzyszyli prezydentowi podczas jego wizyty na Pomorzu. 

Kulisy reklamy Alior Bank

W październiku 2014 r. w telewizji i Internecie rozpoczęła się kampania reklamowa Alior Banku. Na potrzeby kampanii reklamowej przygotowano spot telewizyjny pod tytułem „Pociąg”. Zdjęcia do filmu kręcone były na dworcu w Trzęsaczu (rozmowa głównego bohatera z "melonikowcem"), przy dworcu Niechorze Latarnia (sceny kaskaderskie na dachu pociągu) oraz na trasie kolejki między Niechorzem i Pogorzelicą (pościg na motorze za pociągiem). Ujęcia w gminie Rewal kręcone były przez dwa dni (15-16 września), ale wcześniejsze przygotowania do zdjęć trwały aż 2 tygodnie. W realizacji przedsięwzięcia uczestniczyła 50-osobowa ekipa, w tym aktorzy, kaskaderzy, filmowcy oraz ekipy techniczne, odpowiedzialne za rozstawianie sprzętu i catering.

Dzień Sybiraka - rekonstrukcja historyczna

17 września 2014 r.  odbyły się w Gryficach uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Punktem kulminacyjnym imprezy była rekonstrukcja historyczna zsyłki na Syberię, w której wykorzystano wykorzystano 4 wagony towarowe oraz lokomotywę Lxd-2, użyczone przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Inscenizacji przyglądało się ok. 200 osób. Rekonstrukcję przeprowadziła Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz", działająca przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie, przy współpracy ze spółką Nadmorska Kolej Wąskotorowa. W przedstawieniu, opartym na wspomnieniach Sybiraków, oprócz członków grupy rekonstrukcyjnej wzięło udział ok. 50 statystów, ubranych w stroje z epoki.