Pociąg na imprezę w Rybokartach

W najbliższą sobotę, 26 września 2020 r. odbędą się w Rybokartach obchody upamiętniające 80. rocznicę śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Na imprezę będzie można dojechać bezpłatnie Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Nadleśnictwo Gryfice rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie pałacu w Rybokartach. W scenariuszu wydarzenia zaplanowane są pokazy ułańskie, szkółka konna dla dzieci oraz rekonstrukcje historyczne. W inscenizacjach udział wezmą: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa oraz członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina.

Na imprezę w Rybokartach, 26 września 2020 r. będzie można dojechać i powrócić bezpłatnie pociągami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Odjazd ze stacji Gryfice Wąskotorowe o godz. 10:30.

Powrót ze stacji Rybokarty zaplanowany jest po zakończeniu imprezy, ok. godz. 15:00.

 

Kursujemy codziennie do 27 września

Nadmorska Kolej Wąskotorowa informuje, że w bieżącym sezonie przewozowym pociągi rozkładowe kursować będą codziennie do niedzieli, 27 września 2020 r. Po tym terminie kolejka kursować będzie już tylko w trybie specjalnych kursów posezonowych.

Wykorzystajmy, zatem ostanie dni lata i słoneczny wrzesień na zorganizowanie niezwykłej wycieczki nadmorską wąskotorówką po krainie atrakcji gminy Rewal.

Od października  zapraszamy serdecznie do wynajmowania wąskotorówki na potrzeby imprez rekreacyjnych i okolicznościowych, takich jak: wyjazdy integracyjne, wycieczki grup zorganizowanych, czy przejazdy weselne.

Informacje o aktualnych kursach posezonowych oraz o możliwościach wyczarterowania pociągów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można uzyskać na naszej stronie www.kolej.rewal.pl.

Oficerowie kampanii wrześniowej jechali kolejką

We wtorek, 1 września 2020 r. na pasażerów nadmorskiej wąskotorówki czekała niespodzianka - spotkanie z żołnierzami z czasów kampanii wrześniowej z 1939 r. Celem akcji happeningowej było uczczenie 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

We wtorkowe popołudnie w rolę polskich oficerów wcielili się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Grupa pasjonatów historii powstała w 2014 roku i pod wodzą Jerzego Nowaka działa przy Klubie Wojskowym 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie.

Niemal od samego początku swojej działalności Grupa „Nałęcz” współpracuje z Nadmorską Koleją Wąskotorową, organizując wspólnie liczne pikniki militarne, pokazy oraz rekonstrukcje historyczne. Wspólne imprezy wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i cieszą się od lat zainteresowaniem i uznaniem ze strony pasażerów rewalskiej kolejki.

Uczciliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

W upalne piątkowe popołudnie, 14 sierpnia 2020 r. na dworcu w Rewalu odbyła się rekonstrukcja historyczna, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Krótka inscenizacja odbicia polskich jeńców politycznych z rąk sowieckich żołnierzy była zaledwie symbolicznym akcentem dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy, którzy w Bitwie Warszawskiej wykazali się ogromną determinacją i bohaterstwem w powstrzymaniu zmierzającej na Warszawę Armii Radzieckiej.

Podczas wydarzenia na rewalskim dworcu kolejowym Jerzy Nowak, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa przedstawił rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. podkreślając ogromne znaczenie, jakie dla losów Rzeczypospolitej i całej zachodniej Europy miał Cud nad Wisłą - jedna z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.

Rekonstrukcja w Rewalu

W tym roku, 15 sierpnia obchodzić będziemy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą. Była to decydująca potyczka w wojnie polsko- bolszewickiej z 1920 r., która nie tylko pozwoliła zachować niepodległość Rzeczypospolitej, ale również przekreśliła radzieckie plany rozpętania międzynarodowej rewolucji w Europie Zachodniej.

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., w przeddzień tego niezwykłego wydarzenia, Nadmorska Kolej Wąskotorową zaprasza na dworzec kolejowy w Rewalu na krótką inscenizację historyczną, przedstawiającą moment odbicia Polaków z rąk sowieckich żołnierzy. W przedstawieniu wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa.

Na inscenizację w Rewalu będzie można dojechać bezpośrednio wąskotorówką kursem o 15:55 z Pogorzelicy.

Weekend z pająkami

Pomimo upalnej pogody, setki turystów odwiedziło wystawę pająków i insektów, zorganizowaną w miniony weekend na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Pogorzelicy.

Dworcowa ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu 2 młodych pasjonatów z Gryfic: Konrada Żądło, głównego pomysłodawcy i właściciela większości pająków, zaprezentowanych w Pogorzelicy oraz jego starszego kolegi, Michała Krzysicy, specjalizującego się w hodowli mrówek.

Oprócz kolekcji jadowitych pająków, mrówek i egzotycznych insektów, odwiedzający wystawę mogli podziwiać również gekona orzęsionego i kameleona lamparciego. Szczególnie ten ostatni okaz wzbudzał największe zainteresowanie i przykuwał uwagę swym pięknym, modro-zielonym ubarwieniem.

Jadowite pająki na dworcu w Pogorzelicy

Podczas pierwszego sierpniowego weekendu w dn. 7-9 sierpnia 2020 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy będzie można odwiedzić amatorską kolekcję pająków i insektów. Ekspozycja pajęczaków udostępniona zostanie dla zwiedzających bezpłatnie.

Jadowite pająki z różnych kontynentów oraz egzotyczne insekty będzie można zobaczyć w Pogorzelicy dzięki uprzejmości Konrada Żądło, pasjonata z Gryfic, który hoduje pajęczaki od 3 lat. Konrad ma 14 lat i mieszka w domku jednorodzinnym z młodszym bratem i rodzicami. Oprócz pajęczaków i insektów bracia opiekują się również żółwiem, gekonem i kameleonem. Jednak największa, bo licząca już 30 egzemplarzy, jest kolekcja pająków, wśród których znajdują się ogromne ptaszniki.

76.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W najbliższą sobotę, 1 sierpnia 2020 r. będziemy obchodzić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z największych i najbardziej krwawych zrywów narodowych w polskiej historii. Jak co roku, punktualnie o godz. 17:00 Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaakcentuje tę historyczną datę 1-minutowym sygnałem z lokomotywy. W tym dniu lokomotywa zostanie udekorowana polskim godłem.

Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk powstańczych wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz ciężkich warunków bojowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz niemieckich bombardowań i ostrzałów artyleryjskich zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków i obiektów o ogromnej wartości kulturalnej i duchowej Narodu Polskiego.

Rajd Militarny na dworcu

Dworzec kolejowy w Rewalu był ostatnim przystankiem Rajdu Militarnego ze Świnoujścia do Rewala, który w niedzielę, 26 lipca 2020 r. uświetnił 75. rocznicę uruchomienia po wojnie Gryfickiej Kolei Dojazdowej.

W niedzielnym pokazie, zorganizowanym przez Nadmorską Kolej Wąskotorową przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa zaprezentowane zostały pojazdy wojskowe z okresu powojennego oraz stroje

polskich żołnierzy z różnych epok historycznych. W wydarzeniu na rewalskim dworcu uczestniczyła grupa młodych adeptów dziennikarstwa, przebywająca w Rewalu na obozie "Potęga Prasy", zorganizowanym pod patronatem medialnym dodatku do tygodnika Angora- Angorka.

Weekend z wąskotorówką

Nocne przejazdy wąskotorowe

W najbliższy weekend, 25-26 lipca 2020 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa przygotowała dwa wyjątkowe wydarzenia, dla uczczenia 75. rocznicy uruchomienia Gryfickiej Kolei Dojazdowej na Ziemiach Odzyskanych, które miało miejsce 22 lipca 1945 r.

W sobotę, 25 lipca uruchomione zostaną po raz pierwszy w tym sezonie nocne przejazdy wąskotorowe. Tego dnia regularny rozkład jazdy kolejki poszerzony zostanie o 2 dodatkowe kursy, które umożliwią turystom zobaczenie trasy oraz okolicznych atrakcji, takich jak latarnia morska, czy ruiny kościoła w Trzęsaczu w wieczornym i nocnym anturażu.

W sobotę, 25 lipca pasażerowie będą mogli wyjątkowo skorzystać z 2 kursów powrotnych z Trzęsacza do Gryfic. Regularny rozkład jazdy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej nie ulega zmianie.