Wystawa Nadmorskich Kolei Dojazdowych

Stacja: Gryfice

Adres: Gryfice, Błonie 2, tel. 91 38 41 170

Czas dojścia do atrakcji: 8 min.

Miłośnicy kolei wąskotorowej, planując zwiedzanie Gryfic i okolic muszą koniecznie odwiedzić to kultowe miejsce. Główną atrakcję wystawy, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie lokomotywowni w Gryficach stanowią zabytkowe parowozy, wagony osobowe i towarowe oraz drobne urządzenia kolejowe. Można tu również zobaczyć stare fotografie oraz poznać ciekawą historię Gryfickich Kolei Dojazdowych. Wystawa czynna jest codziennieod poniedziałku do niedzieli.

Wystawa otwarta została w 1993 roku, jako Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach. Obecnie W części zewnętrznej, na placu wystawowym eksponowany jest zabytkowy tabor: parowozy, wagony osobowe i towarowe oraz urządzenia, maszyny pomocnicze. Do najciekawszych eksponatów należy zaliczyć m.innymi parowóz serii Tyn6, zbudowany w roku 1927 w zakładach „VULCAN" w Szczecinie, Ty9785 zbudowany w 1921 r. w fabryce „Orenstein i Koppel" w Berlinie, wagon osobowy z 1904 r. zbudowany w Fabryce Wagonów w Görlitz, pługi odśnieżne, podnośniki i wiele innych. Na terenie muzeum znajduje się też czynna obrotnica dla parowozów. Układ torowy ma łączność z torami Gryfickiej Kolejki Wąskotorowej. W części wewnętrznej muzeum - pawilonie znajduje się wystawa modeli kolejowych i fotografii obrazujących historię kolei wąskotorowej i normalnotorowej na Pomorzu Zachodnim.

 

Wystawa czynna jest codziennie:

- w okresie letnich wakacji w godz. 10:00 - 18:30

- poza sezonem w godz. 8:00 - 16:00

Ceny biletów:

- ulgowy (dzieci i młodzież ucząca się, emeryci i renciści) - 4 zł

- normalny - 6 zł

W każda niedzielę wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Planując odwiedzenie wystawy wąskotorówek w Gryficach poza sezonem letnim, większe grupy mogą zarezerwować przejazd Nadmorską Koleją Wąskotorową do Rybokartów i z powrotem. Więcej informacji i szczegóły do ustalenia pod nr tel. 91 38 42 235.