Włamanie i kradzież w bazie w Gryficach

W nocy, z wtorku na środę, 22 lutego 2023 r. doszło do włamania i kradzieży w bazie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Złodzieje najpierw wyważyli drewniane wrota od hali, a po dostaniu się do środka uszkodzili zabytkowy pług śnieżny.

Zainteresowanie złodziei, najprawdopodobniej poszukujących kabli oraz urządzeń elektrycznych, z których można pozyskać miedź oraz inne metale szlachetne, wzbudził stary pług śnieżny. Pojazd był zamknięty, więc aby dostać się do środka, przestępcy powybijali szyby w drzwiach i oknach, po czym wycięli część przewodów elektrycznych, zniszczyli skrzynki rozdzielcze i wymontowali transformatory.

W ocenie pracowników spółki wartość złomowa skradzionych przedmiotów okazała się znikoma w porównaniu do rozmiaru szkód, które zostały spowodowane w zabytkowym pojeździe. Zdewastowane elementy wyposażenia trudno będzie odtworzyć, ze względu na brak oryginalnych części zapasowych.

To nie pierwszy raz, kiedy złodzieje biorą na swój cel obiekty, należące do Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W ostatnich latach niejednokrotnie dochodziło do kradzieży metalowych elementów mocujących szyny oraz aktów wandalizmu i dewastacji taboru kolejowego. Najgorsze jest jednak to, że zysk ze sprzedanych po cenie złomowej materiałów jest niewspółmiernie niski w porównaniu z wyrządzonymi szkodami, które mogą prowadzić nawet do katastrofy kolejowej.

Dochodzenie w sprawie kradzieży i zniszczeń prowadzą funkcjonariusze z gryfickiej policji, którzy podczas oględzin na miejscu zdarzenia zabezpieczyli ślady i zgromadzili materiał dowodowy. Osoby, które mogły być potencjalnymi świadkami zdarzenia i mogłyby pomóc w ujęciu sprawców prosimy o skontaktowanie z policją w Gryficach.