Rekonstrukcja zsyłki na Syberię
Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz", działająca przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie zapraszają 17.09.2014 r. wszystkich miłośników historii na rekonstrukcję zsyłki polskich rodzin na Syberię. Przedstawienie rozpocznie się ok. godz. 12:30 na dworcu kolei wąskotorowej w Gryficach.
Impreza, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Gryficach odbędzie się w 17 września 2014 r. na dworcu kolei wąskotorowej w Gryficach w rocznicę agresji Rosji na Polskę z 17 września 1939 r.,uznawanej od 2004 r. za datę Światowego Dnia Sybiraków.
W rekonstrukcja tamtych wydarzeń wezmą udział uczniowie liceum w Gryficach, przebrani w stroje z epoki oraz grupa rekonstrukcji historycznych z Trzebiatowa. Tak jak prze 74 lata temu grupy zesłańców z tobołkami wpędzone zostaną przez sowieckich żołnierzy na dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach. Zesłańcy załadowani zostaną do wagonów bydlęcych, przygotowanych specjalnie na potrzeby imprezy i podstawionych przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa.
Decyzję o deportacji wydała Rada Komisarzy Ludowych 5 grudnia 1939 r. Pierwsza z 4 zsyłek odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. i objęła w głównie osoby z terenów zajętych po 17 września 1939 r., które uznane zostały przez władze sowieckie za niebezpieczne. Byli to między in. polscy urzędnicy państwowi, właściciele ziemscy, leśnicy, a także chłopi. Zabierano całe rodziny, starców, kobiety z małymi dziećmi, zmuszając ich nocą pod bronią do opuszczenia domostw. Pozwalano zabrać jedynie najpotrzebniejsze przedmioty, dając na spakowanie zaledwie kilkanaście minut. Wielu z nich nie przetrwało kilkutygodniowej podróży w bydlęcych wagonach, przy 40-stopniowym mrozie, umierając z wyziębienia, głodu i chorób, inni zginęli już na miejscu, na nieludzkiej ziemi.
Ci, którzy przetrwali, powrócili do kraju i przez długie lata po wojnie skrywali prawdę o krzywdach, które wyrządził im komunistyczny reżim Stalina. Dziś są żywymi świadkami wydarzeń tamtych lat i prawdziwymi bohaterami, którym należy się pamięć i szacunek.