Inscenizacja deportacji wzruszyła Sybiraków

17 września 2014 r. w 75. rocznicę agresji Rosji sowieckiej na Polskę odbyły się w Gryficach uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. W imprezie wzięli udział Sybiracy i ich rodziny oraz przedstawiciele władz powiatowych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 spotkaniem pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru na Cmentarzu Komunalnym w Gryficach, gdzie nastąpiło odsłonięcie płaskorzeźby Matki Sybiraczki i tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej oraz tych, którzy nie wrócili z zesłania.

W drugiej części uroczystości, która miała miejsce na dworcu kolei wąskotorowej w Gryficach odbyła się rekonstrukcja wywózki na Sybir, zorganizowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz", działająca przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie, przy współpracy ze spółką Nadmorska Kolej Wąskotorowa. W inscenizacji, oprócz członków grupy rekonstrukcyjnej wzięło udział ok. 50 statystów. Wiernie odzwierciedlone mundury żołnierzy rosyjskich i stroje statystów oraz odtworzenie sceny spędzenia i załadunku do wagonów towarowych zesłańców przywołały traumatyczne wspomnienia i wywołały wzruszenie u świadków tragicznych wydarzeń z tamtych lat.

W rekonstrukcji historycznej wykorzystano 4 wagony towarowe oraz lokomotywę Lxd-2, użyczone przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Inscenizacji przyglądało się ok. 200 osób. Po zakończeniu przedstawienia wszystkich uczestników uroczystości oraz widzów zaproszono na poczęstunek - grochówkę z wojskowej garkuchni.